Znamy laureatów International Reggae and World Music Awards 2020!

Międzynarodowe Nagrody Reggae i World Music zostały wręczone już po raz 38. Uznani artyści ska i rocksteady odebrali statuetki w specjalnych kategoriach.

Kategorie Festiwale Wydarzenia

This Is Ska Festival 2019

Wiadomo, jeden z najfajniejszych letnich ska-festiwali w Europie. Do tego względnie niedaleko, więc zawsze zbiera się świetna ekipa. Piknikowa atmosfera do jakiejś piętnastej, a później mnóstwo koncertów do później nocy. Dwa, a dla chętnych nawet trzy dni fantastycznej zabawy w rytmach ska, rocksteady i reggae. Czego chcieć więcej? Byłem tam naprawdę dużo razy, widziałem na zamku Wasserburg tyle jamajskich legend, że chyba nie ma dla mnie drugiego takiego miejsca. Co w tym roku mają do zaproponowania organizatorzy This Is Ska? Oto moje rekomendacje.

The London International Ska Festival – wydawnictwa pofestiwalowe

W dniach 21-24 kwietnia w Londynie miał miejsce najważniejszy w tym roku festiwal ska. W ciągu czterech dni na scenie wystąpili m.in. Ken Boothe, Dave & Ansell Collins, Hotknives, The Trojans, Bob Andy & Marcia Griffiths, Owen Gray i wielu innych.

Brytyjskie wydawnictwo Rockers Revolt przygotowało film oraz płyty, na których znalazły się nagrania 22 wykonawców.

Kategorie Kultura Prasa i ziny

United Reggae Mag #6

Od 2 kwietnia na unitedreggae.com dostępny jest szósty numer anglojęzycznego magazynu „United Reggae”. W magazynie tym zebrane są treści, które na stronie ukazywały się przez ubiegły miesiąc.

Kategorie Festiwale Wydarzenia

The London International Ska Festival 2011

Tylko miesiąc pozostał do rozpoczęcia najważniejszego w tym roku festiwalu ska. W ciągu czterech festiwalowych dni wystąpi 37 zespołów i DJs z 11 krajów. Wykonawcy ci zaprezentują wszystko co najlepsze ska ma do zaoferowania dzisiejszym słuchaczom. Od jego korzeni w amerykańskim rhythm & bluesie do jamajskich twórców, poprzez rocksteady i reggae, przez erę 2 Tone, aż do współczesnego ska 21. wieku.

Kategorie Kultura Telewizja

Reggae Britannia

Brytyjska telewizja publiczna BBC wyemituje 4-odcinkowy program o wpływie kultury Zachodnich Indii i rytmów reggae na kulturę brytyjską. Jeremy Marre, reżyser „Reggae Britannia”, pracował wcześniej m.in. nad 3-odcinkową serią „Soul Britannia” oraz „Beats of the Heart” (w ramach tej serii w 1977 r. powstał film „Roots Rock Reggae”).

Roy Shirley nie żyje

W piątek 18.07.2008 r. opuścił nas Roy Shirley, którego wielki hit Hold Them, nagrany dla Joe Gibbsa, uznawany jest za pierwszą piosenkę rock steady.

Ainsworth Roy Rushton Shirley, znany jako „The High Priest Of Reggae”, urodził się w 1944 r. Dorastał w Trench Town, gdzie działali producenci tworzący podstawy rozwoju jamajskiej muzyki popularnej. W połowie lat 60. nagrał dla Leslie Konga swój pierwszy przebój Shirley. Współpracował z Errolem Dunkleyem, później Kenem Boothe. Z nim tworzył The Leaders, kwartet wokalny, którego członkami byli także Joe White i Chuck Joseph. Razem z Slim Smithem i Franklynem Whitem założył trio wokalne The Uniques. Zespół po nagraniu materiału z Princem Busterem i ‘J.J.’ Johnsonem rozpadł się.

Tagi
Kategorie Artyści Muzyka

Toots and The Maytals – mini biografia

Trudno znaleźć postać, która wywarła większy wpływ, nie tyle na muzykę ska czy reggae, co na całą kulturę muzyczną Jamajki. Skafather, twórca reggae lub po prostu Frederick „Toots” Hibbert, ur. 10 grudnia 1945, w wiosce May Pen, w południowej części wyspy.

Uznawany obecnie za jedną z największych osobistości światowej sceny ska i reggae zaczynał bardzo skromnie. Jako syn lokalnego księdza swoją przygodę ze śpiewaniem rozpoczął wraz z siedmiorgiem rodzeństwa w kościelnym chórze. W wieku szesnastu lat, jak wielu innych, skuszony urokiem dużego miasta, opuścił rodzinną wioskę i skierował się do Kingston. Tam znalazł pracę w zakładzie fryzjerskim, gdzie od razu oczarował klientów swoim talentem wokalnym.

Tagi
Kategorie Filmy Kultura

Get Rock to Rocksteady: The Roots of Reggae – film

Jak zapowiada The Jamaica Gleaner z 23.03.2008 r. lada dzień ruszą prace nad pełnometrażowym filmem dokumentalnym opowiadającym historię Rock Steady.

Lata 60. były na Jamajce dekadą wielkich muzycznych kreacji. Był to czas, gdy zmieniało się polityczne, socjalne i kulturowe oblicze kraju. Przeboje, które wtedy powstawały, jak No No No, The Tide Is High czy By The Rivers of Babylon utrzymane w konwencji rocksteady, wynosiły Jamajkę na muzyczny szczyt świata. Nowy film Get Rock to Rocksteady: the Roots of Reggae ma opowiadać o tej burzliwej erze, która była polem działalności śpiewaków i muzyków generacji rocksteady.