Artyści

Roy Shirley nie żyje

W piątek 18.07.2008 r. opuścił nas Roy Shirley, którego wielki hit Hold Them, nagrany dla Joe Gibbsa, uznawany jest za pierwszą piosenkę rock steady.

Ainsworth Roy Rushton Shirley, znany jako "The High Priest Of Reggae", urodził się w 1944 r. Dorastał w Trench Town, gdzie działali producenci tworzący podstawy rozwoju jamajskiej muzyki popularnej. W połowie lat 60. nagrał dla Leslie Konga swój pierwszy przebój Shirley. Współpracował z Errolem Dunkleyem, później Kenem Boothe. Z nim tworzył The Leaders, kwartet wokalny, którego członkami byli także Joe White i Chuck Joseph. Razem z Slim Smithem i Franklynem Whitem założył trio wokalne The Uniques. Zespół po nagraniu materiału z Princem Busterem i ‘J.J.’ Johnsonem rozpadł się.

Kontynuuj czytanie ▾


W 1967 r. nagrał utwór Hold Them. Uważa się go za pierwszą piosenkę wyprodukowaną przez młodego producenta Joe Gibbsa, który nieco później walnie przyczynił się do rozwoju karier Dennisa Browna, Culture czy Georgea Nooksa i zaliczany był do najwybitniejszych promotorów muzyki na Jamajce. Utwór ten charakteryzuje się specyficznym, przycinanym rytmem, zdecydowanie wolniejszym od występującego dotąd w muzyce ska, dlatego przez wielu muzykologów uznawany jest za pierwszą piosenkę rock steady.

W 1973 r. Roy Shirley przeniósł się do Anglii, gdzie w Dalston otworzył sklep z płytami. Był założycielem British Universal Talent Development Association, powołanej w celu wspierania młodych talentów na całym świecie. Cały czas aktywny muzycznie przeszedł do historii jako sceniczny performer. Znane są jego ekstatyczne występy, gdy śpiewał leżąc na scenie, płakał czy wybuchał histerycznym śmiechem.

Z jego odejściem straciliśmy kolejną wielką postać złotej ery jamajskiej muzyki.

Źródła: Trojan Records, Jamaica Gleaner

Dyskusja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *