Recenzje

Skadictator & Upbeat Quartet – The Almighty Ska Stone Quest!

Pod koniec sierpnia bieżącego roku Skadyktator wraz z Upbeat Quartet ruszyli na podbój Hiszpanii. Z tej okazji przygotowali epkę mającą pomóc w promocji przedsięwzięcia. Zespół w składzie: Skadyktator – wokal, Paweł Biedrzycki – gitara, Andrzej Mikulski – klawisze, Janusz Rutkowski – bas, Bartek Szemis – instrumenty perkusyjne i bębny oraz Mikołaj Tabako – trąbka, umieścił na płytce pięć utworów.

Kontynuuj czytanie ▾

The Quest – Introduction to muzyczna wizytówka kapeli i zapowiedź trasy. Następny Mad About You z repertuaru Laurela Aitkena wskazuje wyraźnie kto należy do głównych przewodników grupy po świecie ska. Niespodzianką jest trzecia piosenka na krążku, Masz przewrócone w głowie. Pochodzi ona bowiem z nieprzebranego zasobu przebojów Andrzeja Zauchy, jednego z największych tuzów polskiej muzyki rozrywkowej. Tutaj oczywiście podana w wersji ska. Po niej następuje Ska grawitacja, dla mnie najciekawszy numer w tym zestawie. Tradycyjne ska z podskórną, ale wyraźnie wyczuwalną, jazzową aurą i funkującym wokalem. A na deser jak zwykle znakomita partia trąbki Mikołaja Tabako. Świetne! I na koniec A.M. Mad About Solo, czyli raz jeszcze Laurel Aitken, tym razem instrumentalnie.

Czas przejść do oceny. Najpierw plusy. Podoba mi się ogólny pomysł na muzykę. Znaczy oparcie jej na instrumentach klawiszowych wspieranych gitarą, a nie na sekcji dętej. Muzyka ska ma wtedy zupełnie inny klimat. Ja taki bardzo lubię. A wszystko podbudowane bardzo dobrą, mocną linią basu. Tak należy. Co mi się natomiast nie podoba? Realizacja płyty. Mam wrażenie, że czas naglił i trzeba było szybko wypalić to co zostało nagrane bez porządnej obróbki technicznej. Przez to mamy do czynienia raczej z relacją z próby zespołu niż z normalną płytą. Szczególnie ucierpiał wokal, który zbytnio przykrywany jest przez partie pozostałych muzyków. Momentami trzeba mocno nadstawiać uszu by wychwycić śpiewany tekst. Dlatego też pod względem technicznym najlepiej wypadł utwór instrumentalny. Szkoda tylko, że został tak bezpardonowo wyciszony. Co by jednak nie mówić, czekam na więcej utrzymanych w tym stylu utworów, najlepiej własnych kompozycji i tym razem profesjonalnie zrealizowanych.

Płyta w formacie mp3 dostępna jest tutaj.

Dyskusja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *