Nagrania

Vespa – Starsi grubsi bogatsi – premiera

1. marca premiera nowej płyta zespołu Vespa „Starsi grubsi bogatsi”!!!

Grupa po głośnym powrocie z wydawniczego niebytu w 2007 roku (płyta "Potwór") stała się ważnym elementem polskiej sceny alternatywnej. Muzycznie Vespa konsekwentnie pracuje nad swoim stylem - jamajskie rytmy ska i rocksteady podlewają swingowym sosem i okraszają mocno ironicznymi tekstami. Natomiast koncerty i wizerunek zespołu to krzywe i bezlitosne zwierciadło, w którym ujrzeć można odbicie szołbiznesu, mediów, w końcu samych słuchaczy.

Kontynuuj czytanie ▾


Nowa płyta „Osy” to 12 piosenek o miłości, tańcu, seksie, alkoholu, pieniądzach, zdradzie, nienawiści i morderstwie. Wszystko, co chciałbyś usłyszeć, ale boisz się o to zapytać. „Starsi grubsi bogatsi” to album na wskroś popkulturowy – począwszy od telewizyjnego intro („Czołówka” z gościnnym udziałem lektora Stanisława Heropolitańskiego), poprzez bałwochwalcze „Vespa pany”, pościelowe „Powiem ci” i „Law mi forewer”, jump-up-bluesowy hit „To tyle dziś kosztuje”, rozretrowiony „Miś chce iść” aż do ciemnej strony opowieści o starszych, grubszych, bogatszych: agresywnego, skinhead reggae’owego „Zejdź mi z oczu”, ukłonu dla mistrza horroru, Stephena Kinga, „Christine” i wreszcie „Pi bip” – mrocznego, swingowego studium zdrady z telefonią komórkową w roli głównej. A na deser szydercza „Tyłówka”, dedykowana polskiemu rynkowi płytowemu, z łacińskim majstersztykiem w wykonaniu szczecińskiego rapera, Winiego.

Vespa sięga do rejonów muzycznych wcześniej przez nią nie penetrowanych: na płycie pojawiają się echa northern soulu, mrocznego rock’n’rolla a nawet bluesa. Wspólnym mianownikiem dla większości piosenek jest pierwszoplanowy głos Alicji, nowością są dwa utwory zaśpiewane przez Porka – trębacza Vespy. Gościnnie na płycie występuje puzonista Kultu i Buldoga, Jarosław Ważny. Tradycyjnie już zespół sięgnął po jamajskie klasyki, które zyskały polskie wersje językowe: „Get up Edina” Desmonda Dekkera i „Love me forever” The Mighty Vikings.

Towarzyszącą płycie książeczkę wypełniają fotosy z nigdy nie zrealizowanego filmu „Starsi grubsi bogatsi”. Muzycy wcielają się w czarne charaktery: barona narkotykowego, perwersyjnego arystokratę, zepsutego miliardera, morderczą wdowę, cynicznego łotra i krwawego generała.

Wydawcą albumu jest prowadzona przez członków grupy oficyna Showbiz Monstaz Records.

Utwory:

1. czołówka
2. vespa pany
3. powiem ci
4. tańcz!
5. law mi forewer (the mighty vikings' 'love me forever')
6. to tyle dziś kosztuje
7. wstawaj dziewczyno (desmond dekker’s „get up edina”)
8. miś chce iść
9. zejdź mi z oczu
10. porek II: powrót toksycznych mutantów
11. christine
12. pi bip
13. morze gorzały, morze słów
14. tyłówka

www.vespa.odra1300.org/

Dyskusja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *