Festiwal

Ziggy Marley na Pol’and’Rock Festival 2019

W przyszłym roku po raz pierwszy zagra w Polsce Ziggy Marley, najstarszy syn Boba Marleya i jego żony Rity. Wystąpi na największym w naszym kraju festiwalu muzycznym - Pol'and'Rock Festivalu.

Kontynuuj czytanie ▾

Pol’and’Rock Festival (w latach 1995–2017 Przystanek Woodstock) gościł już wcześniej wielu artystów grających muzykę jamajską, chociażby młodszych braci Ziggy’ego Damiana (w 2012 r.) i Ky’Maniego (w 2014 r.), ale też Soldiers of Jah Army, Third World, Alpha Blondy, Gentlemana czy Dona Carlosa.

Żeby zrozumieć fenomen Ziggy’ego, trzeba się cofnąć do 1975 roku, kiedy to Bob Marley skomponował dla swoich dzieci utwór „Children Playing in the Streets”. Cztery lata później na życzenie ojca Ziggy, Stephen, Cedella i Sharon stworzyli grupę The Melody Makers i wydali ten utwór na singlu, z którego dochody zostały przeznaczone na wsparcie Międzynarodowego Roku Dziecka, organizowanego przez ONZ. W tym samym 1979 roku grupa zagrała swój pierwszy koncert na imprezie Roots Rock Reggae w Kingston na Jamajce. W 1981 roku 13-letni Ziggy z 9-letnim Stephenem zaśpiewał na pogrzebie ojca, a cztery lata później The Melody Makers nagrali swój debiutancki album „Play the Game Right”, wyprodukowany przez Ritę Marley i wydany w rodzinnym studio Tuff Gong.

W 1986 roku już jako Ziggy Marley & The Melody Makers wydali album „Hey World!”, przez wielu krytyków uważany za pierwsze dojrzałe wydawnictwo, sygnowane przez Ziggy’ego. Odtąd najstarszy syn Boba podążał własną muzyczną drogą.

Rosnąca popularność zespołu zaowocowała występami na największych festiwalach reggae i podpisaniem kontraktu z Virgin Records. Nagrany w 1988 roku album „Conscious Party” wspiął się na 23. miejsce na liście Billboard 200 i został uhonorowany nagrodą Grammy dla najlepszego albumu reggae na świecie. Wydana rok później płyta „One Bright Day” powtórzyła sukces poprzedniczki, a Ziggy Marley dołożył do swoich trofeów drugą nagrodę Grammy, ponownie za najlepszy album reggae. Po wydaniu kilku kolejnych świetnych płyt przyszedł czas na zmiany – w 1995 grupa podpisała kontrakt z Elektrą i zaczęła nagrywać we własnym studiu muzycznym. Dziewiąty album zespołu „Fallen Is Babylon” ponownie zdobył Grammy, a singiel „People Get Ready” okazał się największym jak dotąd komercyjnym sukcesem ekipy Ziggy’ego. Kolejna płyta „Spirit of Music” okazała się ostatnią w historii The Melody Makers.

W 2003 Ziggy Marley rozpoczął karierę solową. I to z przytupem – na płycie „Dragonfly” pojawili się gościnnie muzycy Red Hot Chili Peppers. Druga solowa płyta „Love Is My Religion”, wydana przez własną wytwórnię Tuff Gong Worldwide i nagrodzona Grammy, okazała się ogromnym sukcesem. W 2009 roku Ziggy nagrał płytę „Family Time”, na której pojawili się m.in. Paul Simon, Willie Nelson i Rita Marley. Tym razem Grammy przyznano w kategorii najlepszego albumu muzycznego dla dzieci. Kolejny album „Wild and Free” z gościnnym udziałem aktora Woody’ego Harrelsona spotkał się ciepłym odbiorem przez krytykę muzyczną, z kolei „Fly Rasta” z 2014 roku zgarnął – co za zaskoczenie, kolejną nagrodę Grammy za najlepszy album reggae na świecie. W 2016 roku ukazała się kolejna płyta zatytułowana po prostu „Ziggy Marley” a w 2018 roku ostatnia jak dotąd „Rebellion Rises”. Obie zwiastują nowy rozdział w jego karierze – w tekstach przestały dominować wątki osobiste, a Ziggy pokazał na nich swoją nową twarz – zaangażowanego społecznie aktywisty.

Otoczony świetnymi muzykami Marley regularnie gra trasy koncertowe, jednak nigdy nie udało mu się wystąpić w Polsce. Teraz będzie jedną z najjaśniejszych gwiazd Pol’and’Rock Festival 2019.

Tekst napisano na podstawie materiałów organizatora.

Twórcy
Przedsięwzięcia

Dyskusja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *