Artyści

Byron „The Dragon” Lee 1935-2008

Pewne rzeczy są nieuchronne. Nic nie poradzimy na to, że wielcy twórcy muzyki jamajskiej opuszczają ten świat, przenosząc się w inne, lepsze miejsce, gdzie już szykują parkiety dla nas, podążających ich śladem.

4 listopada br. w Szpitalu Uniwersyteckim Indii Zachodnich na Jamajce dwuletnią walkę z rakiem przegrał Byron Aloysius St. Elmo Lee. Urodził się 27 czerwca 1935 roku w Christiana, Manchester na Jamajce. Jako student St. George’s College pod koniec lat 50. założył zespół The Dragonaires stając się wkrótce prawdziwą ikoną muzyki jamajskiej. Już pierwszy singiel nagrany przez Byron & the Dragonaires, na którym znalazła się ich wersja wielkiego przeboju r’n’b Dumplins przyniósł zespołowi zasłużoną sławę i ozdobił film Dr No rozpoczynający przygody Jamesa Bonda.

Kontynuuj czytanie ▾

Będąc jednym z czołowych wykonawców ery ska i rock steady wiele koncertował. To on jako pierwszy zaprezentował muzykę jamajską słuchaczom w USA, skąd mogła wyruszyć na podbój całego świata. Gdy w latach 70. coraz większą popularność zdobywało reggae i dub, Byron skierował swoje zainteresowania ku soca, któremu to gatunkowi pozostał wierny do ostatnich swoich dni. Był również twórcą słynnego Karnawału Jamajskiego.

Za swój wkład w popularyzację jamajskiej kultury muzycznej otrzymał w 1982 roku Order of Distinction klasy oficerskiej, którą w 2007 roku podniesiono do klasy komandorskiej. Tuż przed śmiercią, podczas specjalnej ceremonii zorganizowanej w szpitalu otrzymał Order of Jamaica, jedno z najważniejszych odznaczeń na Wyspie.

Dla nas pozostawił po sobie liczne nagrania.

Dyskusja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *