Album

Jubileuszowy album Yellow Cap

W tym roku niemiecki zespół Yellow Cap świętuje 20-lecie działalności. 30 listopada jubileuszowy album zespołu zostanie wydany przez Pork Pie, jedną z najbardziej znanych europejskich wytwórni ska.

Kontynuuj czytanie ▾

Yellow Cap został założony w 1998 r. w Görlitz . Był pierwszym zespołem grającym ska w swoim rodzinnym mieście. W ich muzyce słychać zarówno inspirację jamajskim ska, jak i drugą oraz trzecią falą ska. Na wydanych do tej pory pięciu albumach i kilka singlach muzykę ska i reggae łączą z wieloma innymi gatunkami, takimi jak soul, funk, latino, rocksteady czy jazz.

Przez 20 lat działalności zespół zagrał mnóstwo koncertów, od Polski po Brazylię (gdzie grają regularnie trasy koncertowe). W Polsce zespół grał około 10 razy. Po raz pierwszy w Zgorzelcu na festiwalu Marleyki 2000 (dzielili wówczas scenę m.in. z Jere Jere Li, Far I, Hypnotix i Jont Venture Sound System), później także w Lubsku, Szklarskiej Porębie i Sosnowcu. Tydzień temu Yellow Cap wystąpił na drugiej edycji Gdańsk Ska Jamboree, gdzie zagrał świetny, energetyczny koncert.

Na nowej płycie, zatytułowanej Too Fucked To Go, znajdzie się 14 piosenek, zarejestrowanych w należącym do kapeli LBUM Studio oraz berlińskim Tonbrauerei. Album promuje wydany w kwietniu singiel i teledysk do tytułowego utworu.

Na Too Fucked To Go zespół chce pokazać powrót do początków europejskiej muzyki ska w Wielkiej Brytanii, bez zamykania się na inne gatunki. Dodatkowo, jak zapowiadają, dźwięk będzie bardziej szorstki, bardziej autentyczny.

Jeśli chodzi o teksty to obok poważnych tematów (jak chociażby o kosmopolityzmie w „hymnie uchodźców” Safe & Sound), zespół śpiewa o miłości, meczach bokserskich i oczywiście imprezach. Chwytliwe melodie (jak w tytułowym numerze), trochę szybkich utworów, trochę wręcz popowych i w rytmie tradycyjnego ska. Zapowiada się naprawdę dobrze. Jest i nawet instrumentalne reggae do melodii z komedii kryminalnej Fantômas z 1964 r. Podobno z Thème de Fantomas byłby zadowolony sam Louis de Funes.

Okładkę zaprojektował uzdolniony brazylijski artysta i fotograf Shairon Lacerda a.k.a. Shiron the Iron. Okładka siedmiocalówki Around The World z 2016 r. to także jego dzieło. Sprawdźcie inne jego prace na tumbIr.

Lista utworów:

 1. Better Man
 2. Beachboys Dream
 3. One More Night In Rio
 4. Too Fucked To Go
 5. Safe & Sound
 6. You Need To Know
 7. God Knows
 8. Ain’t Enough Flowers
 9. Rookie
 10. Thème De Fantomas
 11. Rain Is Falling
 12. Behind The Stars
 13. Bittersweet Candy

Too Fucked To Go ukaże się na CD i na ściśle limitowanym winylu w luksusowej rozkładanej (dołączony będzie także kod do pobrania album w mp3). Koncertowa premiera płyty odbędzie się 15 grudnia w klubie Scheune w Dreźnie.

Przy okazji polecamy WYWIAD, którego zespół udzielił nam przed premierą płyty „Pleasure” oraz recenzję tegoż albumu.

www.yellow-cap.com
www.facebook.com/yellowcap
www.instagram.com/yllwcp

www.porkpieska.com

Dyskusja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *