Recenzje

Prague Ska Conspiracy – Life On Ropes

Prague Ska Conspiracy zostało założone jesienią 2005 roku przez grupę młodych ludzi mających mocne postanowienie grać instrumentalne ska w stylu The Skatalites, New York Ska-Jazz Ensemble czy nawet Tokyo Ska Paradise Orchestra. Po kilku miesiącach istnienia spotkali jednak na swej drodze ciemnoskórą wokalistkę Marianę Wesley, dysponującą wspaniałym głosem o soulowym zabarwieniu. Ten dzień był brzemienny w skutkach dla dalszych losów kapeli. Twórczość instrumentalna zeszła na dalszy plan, pozostało ska i rocksteady z wyraźnymi wpływami soulu i r’n’b. Pierwszy koncert w takim składzie zagrali 9 maja 2006 roku w małym praskim klubie Cross. I dalej już się potoczyło. Wiele imprez, występy ze światową czołówką sceny ska i wreszcie, po dwóch latach istnienia, debiutancka płyta.

Kontynuuj czytanie ▾

Debiutancka, ale muzycy to starzy wyjadacze na praskiej scenie. Trzon kapeli stanowią członkowie nieistniejącego już Vertigo z gitarzystą Kubą Siniorem na czele, jednym z organizatorów festiwalu Mighty Sounds. Skład został uzupełniony o innych utalentowanych instrumentalistów. Co słychać od pierwszych dźwięków otwierającego album W.T.N.A.P.. Znakomita jazzująca sekcja dęta, która „sama się słucha”, po prostu czysta przyjemność, podstawa rytmiczna pięknie podana przez bas i perkusję, gitara o rockowym zacięciu, klawisz dodający muzyce specyficznego smaku i przede wszystkim rewelacyjny wokal Mariany, mający swe korzenie w Afryce. Do twórczości PSC pasujący idealnie. Posłuchajcie Madness. Przypominają się złote lata jamajskich piosenkarek. Pani potrafi zaśpiewać słodko, kiedy indziej jej głos staje się niski i matowy, jak w Prague City Lovers. Coś pięknego.

Płytę przyswajam w całości. Gdybym jednak musiał wyróżnić jakiś jeden utwór to… byłoby ciężko. No dobrze, postawię na Everlasting Fear. Dla mnie miód na uszy. Ale żeby nie było, że PSC tylko wokalistką stoi, zwróćcie uwagę na instrumentalny, utrzymany w klimacie NYSJE, Visitors. Klasa.

Zresztą, co ja się będę rozpisywał. Każdy może przecież sam posłuchać tego albumu. Wprawdzie płyta została wydana przez zespół własnym sumptem w limitowanym nakładzie, ale od dnia premiery można ją legalnie i za darmo ściągnąć ze strony kapeli. Razem z pełną poligrafią w dobrej jakości, nadającą się do druku. To już wiecie co robić?

www.skaconspiracy.cz

Dyskusja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *